ELV
ELV
ELV
ELV
Uudised
ELV
ELV
ELV
ELV
 
 
Uuemad uudised demo.hansanet.ee
Kõik uudised demo.hansanet.ee

Autolammutuste Liit
 

Uuemad uudised

  PrintSisukaart PrintPrindi

Autoromust võib omanikule kulukas nuhtlus saada (Liis Ehavere, Õhtuleht, 2. juuli 2013)

02.07.2013

"Siin on viis minu autot ja mitu sõbra oma ka," ütleb Tallinnas Koplis elav Merike oma õuel seisvate sõidukite kohta. Need võivad talle kalliks maksma minna, sest registrist kustutamata auto eest tuleb hakata kindlustust maksma, poolikult lammutatud romu aga arvelt maha võtta ei saa.
 

Eesti autoregistris on umbes 100 000 romu, mis ilmselt ei sõida, sest neil pole kehtivat ülevaatust. Liikluskindlustusseadus kohustab aga autot kindlustama ka siis, kui see seisab. Maksevaba armuaega on kaks aastat, pärast seda tuleb hakata maksma. Auto saab registrist kustutada ametliku lammutustõendi alusel, kuid selleks tuleb auto lammutusse viia komplektsena.

Iga juhtum on erinev
"Ma pole isegi mõelnud sellele, et registris arvelt mahavõtmisega võiks kellelgi mõni takistus ette tulla," tunnistab Merike. Jupphaaval müües masin lihtsalt haihtub, kuid jääb registris omaniku vastutusele alles. Naine on teadlik, et auto tuleb arvelt maha võtta, kuid mida selleks tegema peab ja mis seaduse järgi autol olemas olema peab, sellega pole ta täpselt kursis. "Müümegi vanad autod varuosadena, sest inimene tahab ju veidigi autosse pandud raha tagasi saada, kered oleme tükkideks lõiganud ja metallikokkuostu viinud," sõnab ta. Merikesele tuleb üllatusena, et ühel hetkel võib tal iga arveloleva, kuid reaalselt mitteeksisteeriva auto kohta olla kohustus omada liikluskindlustuslepingut. Probleem paneb teda mõtlema, sest puudutab nii teda kui ka tuttavaid. Argo Roosma PakiAutoKeskusest rõõmustab, et lõpuks on teemat teadvustatud ja seda kajastatakse: "Siiani oli meie, MTÜ Eesti Autolammutuste Liit (ELV), pigem hüüdja hääl kõrbes." Roosma sõnul on iga juhtum erinev ja ühest vastust probleemile pole. Olukorra ilmestamiseks toob ta näite: autol pole käigukasti, sest remondikoht, kus auto pikemat aega oli, läks hingusele ja keegi ei tea, kus kast on. Omanik sai küll auto kätte, aga ei soovi enam teist käigukasti osta, sest on vahepeal uue auto soetanud ja viiks vana lammutusse.
"Seaduse järgi on käigukast oluline osa ja me võiks keelduda seda autot vastu võtmast. Inimlikust seisukohast ei hakka me aga teda sundima ostma suvalist kasti selleks, et saaks auto romulasse anda," sõnab mees. "Loomulikult ei võta me vastu ilmselgete lammutamistunnustega autot. Paraku need aianurgas seisvad masinad ongi tihtipeale olnud varuosadoonorid, lehed on täis varuosade müügikuulutusi. Seaduse järgi on see aga illegaalne lammutustegevus ja seda ei taha me kindlasti soodustada."

Vajalik on litsentsiga lammutuskoda
"Need, kes lehes kuulutavad: ostame teie romu, raha ja lammutustõend kohe kätte – ei ole suure tõenäosusega litsentsitud lammutuskojad. Praktikas jäävad sellised autod pahatihti arvele, sest illegaalidel pole litsentsi ega jäätmeluba. Mingit paberkujul lammutustõendit pole enam olemas. Kliendi nõudmisel saab tõendi küll trükkida, aga sellega ei ole midagi muud teha, kui kapi peale tolmu koguma panna," hoiatab Roosma. Kui inimene läheb legaalsesse lammutustöökotta, ta on auto omanik või tehinguks volitatud isik, autol pole areste, kohtutäiturite ega muid nõudeid ja dokumendid on korras, siis võtab kogu vormistamine, mis käib veebipõhiselt, mõne minuti. Legaalsed lammutuskojad on justkui maanteeameti liiklusregistri käepikendus.
"Riik andis inimestele päris pika aja romude likvideerimiseks. Lõpmatuseni ei saa ju venitada. Igaüks, kellel miskit aianurgas, võiks endalt küsida, miks ta ei tegelenud sellega, kui võimalus oli. Liigutama hakatakse paraku alles probleemi tekkimisel," kinnitab Roosma inimeste mugavust. Üle Eesti on palju romusid, mille küljest on detailid enda tarbeks või müügiks maha võetud. "See on seadusega keelatud tegevus ehk illegaalne autolammutus," kinnitab ka ELV tegevjuht Viktor Hütt. "Seaduserikkujatel on tõesti probleeme oma romude registrist kustutamisega. Lammutused peavad neid vastu võtma, aga lammutustõendit neile väljastada ei tohi. Auto arvelt mahavõtmine jääb omaniku ja maanteeameti registriosakonna vaheliseks teemaks. Juhul kui autol on negatiivne väärtus ja tal on mitu olulist osa puudu, ei peaks me romu eest maksma, meil on õigus küsida hoopis omanikult raha."
Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna peaspetsialist Malle Piirsoo kinnitab, et lammutustunnustega masinate arvelt mahavõtu täpsustatud reeglistiku on nad esitanud liiklusseaduse parandustesse. "Hetkel on need jõudnud majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumisse, valitsuse ringile need veel läinud ei ole," täpsustab Piirsoo.
Romusõiduk peab sisaldama kõiki autoosi
Romusõiduki kustutamiseks saadab litsentsitud ettevõtte elektroonilise lammutustõendi liiklusregistrile. Eestis leiduvate romulate ja teiste litsentsitud jäätmekäitlejate nimekirja leiab maanteeameti ja Eesti Autolammutuste Liidu kodulehelt. Nõuetekohaselt peab romusõiduk sisaldama kõiki osi.

Kindlustuskohustus sõltumata ülevaatusest
Maanteeameti registreerimistalituse peaspetsialist Sulev Vill ütleb, et kõikidele registris olevatele sõidukitele kehtib liikluskindlustusseadus ja kui sõiduk pole nõuetekohaselt kustutatud, seadus rakendubki. "Kindlustus ja ülevaatus omavahel seotud ei ole, ülevaatus peab olema läbitud, kui sõidukit kasutatakse teeliikluses, kindlustuskohustus tekib registris olekust," kommenteerib Vill. Kindlustuslepingu sõlmimine on tasuta, see ei ole aga püsiv lahendus.
ERGO jaekindlustusdirektor Andres Konsap: "Kindlustusvõtja saab sõlmida liikluskindlustuse lepingu, mis on tasuta. Ja vastavalt enda valikule sõlmida siis poliisi, kui ta autot kasutab. Sõiduki suhtes, mis on registris, kuid mida ei kasutata, saab ja tulebki sõlmida liikluskindlustuse leping. Oluline on siinkohal märkida, et selline maksevaba aeg saab kesta kuni 24 kuud. Seejärel peab autoomanik otsustama, kas ostab poliisi ja hakkab sõidukit kasutama või kustutab sõiduki liiklusregistrist. Kui ikkagi on selge, et sõiduk ei ole liikluses kasutatav, siis saab selle ajutiselt registrist kustutada maksimaalselt 24 kuuks."« Tagasi
 
  E-mail: info@elv.ee